Centrum Zdrowie - Artykuły, Zdrowotne FAQ (Pytania i odpowiedzi) - newsy

Jaki aparat dla dziecka?

Problemami dzieci związanymi z wadami zgryzu, a także korygowaniem patologii występujących w uzębieniu zajmuje się ortodoncja. Leczenie wykonywane przez tych specjalistów najczęściej ogranicza się do zastosowania aparatów ortodontycznych. Niekiedy równocześnie z leczeniem ortodontycznym należy wysyłać dziecko na zajęcia do logopedy, aby ten mógł wypracowywać z dzieckiem jego wady wymowy.


REKLAMA: Niewidoczny aparat na zęby - Ortodoncja Kraków


Co jest lepsze dla dziecka?
Wielu rodziców po pierwszej diagnozie, którą postawił ortodonta, zastanawia się, na jaki aparat się zdecydować, aby jak najszybciej osiągnąć optymalny cel. Pomimo wielu zalet i wad każdego z dostępnych aparatów wybór rodziców powinien być podyktowany indywidualną sytuacją zgryzu ich dziecka. Pomocne są oczywiście rady lekarza, który widzi, czy dany zgryz da się skorygować zdejmowanym aparatem czy konieczny będzie stały.

Stały jest drogi
Decydując się na założenie dziecku aparatu stałego, trzeba liczyć się ze wszystkimi kosztami, które będą z tym związane. W Polsce ortodonta dla dzieci refundowany jest jedynie do 12. roku życia, jednak koszty refundacji nie obejmują aparatów ortodontycznych stałych. Dlatego jeżeli nie mamy wystarczających pieniędzy, to na początku warto skorzystać z aparatu ruchomego. Jest on też wygodniejszych dla dziecka, bowiem nikt z jego rówieśników nie musi wiedzieć, że chodzi on do ortodonty i na swoje zęby nakłada aparat. Problem pojawi się wtedy, gdy dziecko nie będzie chciało nosić w domu aparatu, bo będą bolały go zęby. Wówczas to do rodziców należy, aby pilnowali, żeby dzieciak miał aparat przez przynajmniej dwie godziny na swoich zębach.

Data ostatniej aktualizacji: 2018-04-11 16:35
Autor: : Sławomir Błaszczak

Nie możesz komentować tego wpisu