Centrum Zdrowie - Artykuły, Zdrowotne FAQ (Pytania i odpowiedzi) - newsy

Profilaktyka i higienizacja zębów

Skaling

Skaling polega na mechanicznym rozkruszaniu kamienia nazębnego i poddziąsłowego przy użyciu urządzenia zwanego skalerem, którego końcówka wykonuje niedostrzegalne ruchy wywołane przez generator ultradźwiękowy. Niegdyś używano w tym celu narzędzi ręcznych, tzw. sierpów. Nie była to przyjemna operacja zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza.

Obecnie cała procedura jest przy zdrowym uzębieniu bezbolesna. Może pojawić się jedynie nadwrażliwość zębiny spowodowana przez zimną wodę, niezbędną do chłodzenia końcówki. Jedyną grupą pacjentów, u których nie należy stosować skalingu ultradźwiękowego, są osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i w ich gestii leży poinformowanie o tym fakcie lekarza.

Kamień nazębny i poddziąsłowy należą do najpoważniejszych wrogów naszego uzębienia. Odkładając się na powierzchni korzenia zębowego schodzi wgłąb kości uszkadzając więzadła odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole. Powoduje to zwiększoną wrażliwość na bodźce termiczne i mechaniczne oraz rozchwianie. To właśnie kamień, nie zaś przereklamowana mityczna parodontoza, odpowiedzialny jest współcześnie za utratę zębów w najwyższym stopniu. Tempo odkładania się złogów nazębnych jest uzależnione od wielu czynników i zróżnicowane u każdego z nas. Niemniej przyjmuje się, że chociaż raz w roku powinno się poddawać profesjonalnemu zabiegowi higienizacyjnemu.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie to nic innego, jak oczyszczanie powierzchni zębów przy użyciu strumienia specjalnego proszku i wody pod dużym ciśnieniem. Usuwa się w ten sposób osady i nalot powstały na skutek spożywania napojów i pokarmów zawierających ciemne barwniki (np. kawa, herbata, czerwone wino) czy też palenia tytoniu. Proszki posiadają dodatki zapachowe i smakowe, dzięki czemu zabieg nie jest odbierany jako nieprzyjemny i pozostawia po sobie długotrwałe uczucie świeżości.

Polerowanie zębów

Polerowanie nie tylko nadaje naturalnego połysku szkliwu, ale także zapobiega odkładaniu się złogów i osadów. Wiadomo, że śliskie i gładkie powierzchnie nie są tak podatne na kolonizację płytki nazębnej jak szorstkie. Procedurę wykonuje się przy użyciu odpowiednich gumek i szczoteczek oraz past polerskich. Również tutaj stosowane są składniki smakowe i zapachowe umilające zabieg.

Fluoryzacja

Fluoryzacja ma na celu wzmocnienie struktury zęba i reparację miejsc odwapnionych przez kontakt ze złogami lub próchnicą zębów sąsiednich. Aplikuje się w tym celu żel o wysokim stężeniu fluoru na powierzchnię zębów inicjując reakcję podstawienia jonów fluoru w miejsce jonów wapnia, dzięki czemu pryzmaty szkliwne są mocniejsze i bardziej odporne na demineralizację a w efekcie na próchnicę.

Instruktarz higieny pomaga pacjentowi we właściwej higienie jamy ustnej. Prawidłowe używanie szczotek, szczoteczek międzyzębowych, nici, irygatorów i odpowiedni dobór past, żeli i płynów do płukania ułatwia fachowa rozmowa z lekarzem. Prezentacja konkretnych technik szczotkowania i nitkowania na modelach zapewnia ich zapamiętanie. Równie ważne jak szczotkowanie zębów jest czyszczenie powierzchni języka. Stosowanie się do zaleceń dentysty to klucz do zachowania zdrowego, pięknego uśmiechu oraz świeżości jamy ustnej.

Data ostatniej aktualizacji: 2019-07-25 14:40
Autor: : KTT

Nie możesz komentować tego wpisu