Centrum Zdrowie - Artykuły, Zdrowotne FAQ (Pytania i odpowiedzi) - newsy

Szkodliwe promieniowanie niebieskie i przeciwdziałanie

Mówi się, że wzrok naturalnie pogarsza się wraz z wiekiem – o ile kiedyś można było wierzyć w tę tezę, o tyle współcześnie mamy bogaty zasób wiedzy, która całkowicie ją obala. Na to, w jakiej kondycji są nasze oczy, ma wpływ wiele czynników, na wiele z nich sami mamy wpływ.

Groźne niebieskie promienie
Teoretycznie, większość z nas wie, że oglądanie telewizji szkodzi, ale co konkretnie jest w niej tak niekorzystnego? Promieniowanie niebieskie - to czynnik, który istotnie degraduje nasz wzrok. Emitowane jest przez odbiorniki telewizorów, komputery, tablety, lampy ledowe – czyli otacza nas z każdej strony. Co prawda, światło niebieskie jest częścią pasma widzialnego, które dociera do Ziemi, jednak powoduje zmęczenie oczu, a także ma wpływ na siatkówkę, pole widzenia oraz żółtą plamkę. Oczy wyraźnie są zmęczone, suche i podrażnione, w niektórych przypadkach mogą intensywnie łzawić. Dodatkowo, światło niebieskie ma wpływ na inne aspekty naszego życia, tj. powoduje zaburzenia wydzielania melatoniny odpowiedzialnej za sen.

Skuteczna ochrona

Na rynku optycznym pojawiły się soczewki nowej generacji, które mają za zadanie skutecznie odbijać szkodliwe promienie. Zastosowana w nich powłoka niebieska tworzy swego rodzaju parasol ochronny, który nie pozwala, by nadmiar szkodliwego promieniowania dostał się do wnętrza oka. Soczewki znajdują zastosowanie u osób, które na co dzień używają okularów, jak i tych, pragnących chronić swoje oczy i działać profilaktycznie.

Dodatkowe informacje:

Data ostatniej aktualizacji: 2017-09-05 18:20
Autor: : Łukasz Czarek

Nie możesz komentować tego wpisu