Centrum Zdrowie - Artykuły, Zdrowotne FAQ (Pytania i odpowiedzi) - newsy

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Marzeniem długofalowym każdego lekarza, jest przyczynianie się do zmniejszania ilości zachorowań. Są jednak choroby, których częstotliwość występowania rośnie, a lekarze są bezradni. Choroba Leśniowskiego-Crohna zwiększa częstotliwość swojego występowania dwukrotnie w ciągu każdego roku. Sprawdźmy, czym jest to schorzenie.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to inaczej nieswoiste zapalenie jelit. Częstotliwość jej występowania to przedział od jednego przypadku, do niemal 12, na 100 000. Niestety, stan ten zwiększa się co roku. Stan zapalny może objąć cały odcinek przewodu pokarmowego, od jamy ustnej, aż po okolice odbytu. Najczęściej przyjmuje stan zapalenia okolic odbytu. Pod taką postacią występuje u połowy chorych. Choroba może dotyczyć także przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Wrzodziejące zapalenie jelita w sposób miejscowy, objawia się pod postacią pojawiania się szczelin, owrzodzeń, ropni i przetok. Wśród nieswoistych objawów, pojawiają się biegunki i bóle brzucha, gorączka, osłabienie. Bardzo często zauważalna jest utrata masy ciała, co jest zazwyczaj jest efektem występowania efektu złego wchłaniania, jaki towarzyszy tej chorobie.

Wrzodziejące zapalenie jelita może przejawiać się także dodatkowymi powikłaniami pozajelitowymi. Mogą pojawić się schorzenia i kłopoty z ruchliwością stawów, zmiany skórne i dolegliwości związane z oczami i wzrokiem oraz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem dróg moczowych.

Dodatkowe informacje:

Data ostatniej aktualizacji: 2018-01-04 14:45
Autor: : Michał Zalewski

Nie możesz komentować tego wpisu