Centrum Zdrowie - Artykuły, Zdrowotne FAQ (Pytania i odpowiedzi) - newsy

Psychoterapia w depresji

Długotrwałe zaburzenia nastroju, bezsenność, lęki, niechęć do kontaktów społecznych - to tylko niektóre z objawów depresji. Chorobę tę nieraz trudno zdiagnozować ze względu na jej złożoność, a także fakt, że manifestuje się nie tylko dolegliwościami emocjonalnymi, ale także somatycznymi. Jeżeli już dojdzie do diagnozy, zachodzi pytanie, w jaki sposób leczyć się, by faktycznie przyniosło to skutek? Należy przygotować się na trudną drogę. Zazwyczaj dobre rezultaty przynosi psychoterapia połączona z farmakoterapią.

Jak może wyglądać terapia w depresji?

Pacjenci niekiedy obawiają się podjęcia psychoterapii opartej na modelu analizy zdarzeń z przeszłości oraz związanych z nimi emocji, jednakże trzeba wiedzieć, że to tylko jeden z nurtów. Na przykład psychoterapia behawioralna polega główna na znajdowaniu rozwiązań aktualnych problemów, związanych na przykład z lękami społecznymi, negatywnym myśleniem czy bezsennością. Psychoterapeuta KRAKÓW nie tylko rozmawia, ale także po pewnym czasie poleca do wykonania szereg ćwiczeń, które mają na celu pokonanie pewnych wewnętrznych mechanizmów i zastąpienie ich zupełnie nowymi.

Dzięki zrozumieniu przyczyn złego samopoczucia można spróbować niektóre z nich zredukować, zaś inne zaakceptować. To bardzo ważne w drodze do zdrowia. Należy pamiętać, że praca ze specjalistą, jakim jest psychoterapeuta to nie tylko kilka spotkań, ale czasem wiele miesięcy, a nawet lat ciężkiej pracy. Psychoterapię grupową można odbyć także w ośrodku na przykład przy szpitalu psychiatrycznym. Poprawa będzie widoczna szybko, jednakże nie ma w takiej sytuacji mowy o opuszczaniu zajęć. Metody pracy są może nieco "brutalne", ale z pewnością efektywne. Do czasu poprawy warto wspomagać się także lekami.

Dodatkowe informacje:

Data ostatniej aktualizacji: 2018-04-11 16:35
Autor: : gonciarz

Nie możesz komentować tego wpisu